LKS Unia Turza Śląska - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Historia klubu

Klub powstał w 1924 roku po połączeniu się dwóch towarzystw sportowych "Strzelec" i "Sokół". W okresie międzywojennym drużyna brała udział w festynach i grała mecze towarzyskie. W 1933r. z powodu rozparcelowania majątku na którym znajdowało się boisko drużyna piłkarska przestała istnieć. Reaktywowano ją po wojnie,do 1975r. grała w rybnickej klasie C, z wyjątkiem roku 1958, kiedy graliśmy jeden sezon w klasie B. W latach powojennych nie odnosiliśmy sukcesów sportowych ale oddano za to do użytku w 1964r. nowe boisko (istniejące do dziś), a w 1969r. szatnie, które całkowicie ukończono w 1973r.W tym czasie działały również inne sekcje naszego klubu,takie jak siatkówka kobiet (III liga), szachy, tenis stołowy czy piłki nożnej kobiet. Do najlepszych zawodników lat 50tych i 60tych XX wieku należeli: Franciszek Kucza, Jan Langer, Antoni Adamik, Czesław Kłosok, Bronisław Adamczyk, Czesław Wodecki, Wilhelm Adamik, Eugeniusz Kucza, Joachim Bugdoł, Stanisław Hanslik, Herman Grabiec, Jerzy Szkatuła, Frydolin Płaczek czy Jan Bura.

W sezonie 1974/1975 połączenie kilku rutyniarzy z uzdolnioną młodzieżą z roczników 1953-56 stworzyło szansę awansu do klasy B.Po zajęciu drugiego miejsca w rozgrywkach wywalczyliśmy prawo gry w turnieju barażowym w Pszowie, który wygraliśmy i awans stał się faktem. Do końca lat 70tych Unia kończyła rozgrywki głównie w środku tabeli. Do wyróżniających się piłkarzy tego okresu należeli: Marian Rychły, Edward Brudny, Marian Hanslik, Jan Wita, Roman Sitek, Zdzisław Knura, Stanisław Sikora, Czesław Nittner, Lucjan Bek, Czesław Wawrzyczny, Alojzy Groworek czy Kazimierz Rychły. 

Lata 80-te to uporczywa walka o utrzymanie w klasie B (zawsze udana ) zbiegła się z niewątpliwie największym chyba sukcesem organizacyjnym, rozpoczęciem budowy Domu Sportu Kultury i Rekreacji, który został oddany do użytku w 1994r. Na przełomie lat 80tych i 90tych po raz pierwszy Unia zaatakowała klasę A i gdyby nie słaby początek rozgrywek ten cel zostałby osiągnięty.W sezonie tym ujawnił się wspaniały talent strzelecki Mariusza Czyża, który w 26 meczach strzelił 24 bramki. Skończyło się trzecim miejscem które zajeliśmy również w następnym sezonie.Najlepsi zawodnicy lat 80-tych to: Piotr Hanslik, Zdzisław Wilkus, Adam Kłosek, Krzysztof Kłosek, Mirosław Miszczak, Stefan Jeleń, Andrzej Kurzawa, Marek Kurzawa, Lucjan Weisman, Mirosław Kołek czy Bogusław Folwarczny.

Po dwóch słabszych sezonach,w następnym,czyli 93/94 znów byliśmy bardzo blisko awansu,niestety sławetna porażka w Czernicy odłożyła jak się później okazało tenże awans na następny sezon. Do najważniejszych zawodników bez których nie byłoby awansu zaliczamy Piotra Hanslika, Marka Musioła, Zbyszka Cebulaka, Zbyszka Bąkowskiego, Tomasza Musioła, Józefa Nawrata, Marcina Czyża, Jarka Górskiego, Mirosława Miszczaka, Wojtka Hetmanioka, Jarka Barana, Marka Kurzawę, czy wracającego po kontuzji Mariusza Czyża.

Debiutancki sezon w klasie A zaczął się wspaniale od dwóch zwycięstw i choć później nie było już tak różowo spokojnie utrzymaliśmy się w klasie A.W następnym sezonie można było zauważyć początki kryzysu i choć z wielkim trudem pozostaliśmy w A klasie na kolejny sezon, niestety ostatni. Starsi zawodnicy byli coraz bardziej wypaleni piłkarsko i nastąpiła swoista degrengolada poziomu gry co skończyło się wylądowaniem po kolejnych spadkach aż w klasie C. Nowy Zarząd klubu zrezygnował ze starszych zawodników, rozpoczął pracę z młodzieżą, przeniósł zespół do Podokręgu Racibórz. Od sezonu 2000/2001 rozpoczął się marsz w górę.W ciągu trzech sezonów awansowaliśmy z klasy C do klasy A, w której właśnie rozpoczęliśmy siódmy sezon gry. Do najlepszych piłkarzy tego okresu należeli: Marek Kłosok, Mariusz Różański, Marcin Plata, Mirosław Stańkusz, Robert Grzonka, Jacek Daniel, Krzysztof Szymiczek, Wojciech Hetmaniok, Mirosław Miszczak, Sławomir Chrobok, Józef Kwiek, Jan Brocki czy Zbigniew Gembalczyk.

Po powrocie do klasy A przeplatamy słabsze sezony z lepszymi z naciskiem na te słabsze. Pomimo tego na pewno można wyróżnić kilka ważnych postaci z ostatnich kilku lat takich jak Piotr Stepczuk, zawodnik, trener i najlepszy asystujący przy bramkach kolegów, Leszek Dzierżęga bez wątpienia najlepszy strzelec w drużynie (129 meczów-77bramek) czy wymieniany już, jeden z lepszych bramkarzy w A klasie Marek Kłosok. Historię klubu oprócz piłkarzy tworzą oczywiście działacze. Nie sposób nie wymienić w tym miejscu długoletnich prezesów naszego klubu: Frydolina Płaczka i Joachima Nielabę jak również innych oddanych klubowi społeczników takich jak Herman Grabiec, Joachim Bugdoł, Eugeniusz Kucza, Henryk Kaleta, Czesław Wawrzyczny, Jan Bura, Jerzy Szkatuła czy Zbigniew Adamczyk.To tylko niektórzy z wielkiej rzeszy ludzi, którzy w sercu mają zapisaną nazwę naszego-swojego klubu.W 2009 roku obchodziliśmy jubileusz 85-lecia istnienia naszego klubu, z tej okazji powstał 45-minutowy film opowiadający historię"Unii" Turza.

W sezonie 2011/2012 stoczyliśmy heroiczną,ale zakończoną sukcesem walkę o utrzymanie w A klasie.Po rundzie jesiennej zajmowaliśmy ostatnie miejsce z siedmioma punktami na koncie,ale wiosną pod wodzą trenera Piotra Szymiczka, wzmocniony kilkoma zawodnikami zespół skutecznie walczył o wyjście z tej wydawałoby się beznadziejnej sytuacji zajmując ostatecznie 13 miejsce w rozgrywkach. Przed nowym sezonem drużyna wzmocniona byłymi zawodnikami Czarnych Gorzyce miała za cel walkę o jak najwyższe miejsce w tabeli.Jesień zakończyliśmy na piątym miejscu,kilka zimowych transferów pozwalało myśleć o włączeniu się do walki o awans do klasy okręgowej.Słaby start w rundzie wiosennej spowodował rezygnację z pracy trenera Szymiczka.Schedę po nim przejął Jan Adamczyk i od tego czasu zespół wygrał 11 kolejnych spotkań zapewniając sobie 22 czerwca 2013 roku pierwszy w historii klubu awans do VI klasy rozgrywkowej w Polsce!

Wszyscy prezesi klubu LKS "Unia" Turza Śląska oraz lata ich prezesowania:

1924 - ?        Franciszek Zając
1946 - ?        Antoni Kubica
1955 - 1968  Frydolin Płaczek
1968 - 1970  Ernest Hermanek
1970 - 1973  Jan Dudzik
1973 - 1979  Joachim Nielaba
1979 - 1980  Frydolin Płaczek
1980 - 1982  Andrzej Szymiczek
1982 - 1983  Herman Grabiec
1983 - 1987  Czesław Wawrzyczny
1987 - 1988  Jan Bura
1988 - 1997  Joachim Nielaba
1997 - 2003  Henryk Kaleta
2003 - ?        Joachim Nielaba

 

Losowa galeria

Juniorzy: Gorzyce - Turza (2 październik 2011)
Ładowanie...

Reklama

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 28, wczoraj: 103
ogółem: 957 292

statystyki szczegółowe